96-230 Biała Rawska

Przedszkole w Białej Rawskiej

Jesteś tutaj: Start / Aktualności / Maj

MAJ 2023

Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa.

Nasza Ojczyzna – 1 maja Święto Pracy, 2 maja Święto Flagi, 3 maja Święto Uchwalenia Konstytucji

Powiew flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel- serce czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Czesław Janczarski

W pierwszych dniach maja obchodziliśmy trzy ważne święta narodowe:

1 maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (Święto Pracy) - święto obchodzone w Polsce od 1890 roku, kiedy nasz kraj był jeszcze pod zaborami. Jest świętem państwowym od 1950 r.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - święto ustanowione przez Sejm w 2004 r.

3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja - święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia pierwszej nowożytnej konstytucji w Europie (1791 r.), ustanowione w 1919 roku (wznowione w 1990 r.).

Dzieci w ostatnim tygodniu kwietnia realizowały tematy, podczas których poznały polskie symbole narodowe: oglądały prezentację "Polskie symbole narodowe - "Polak Mały", słuchały piosenek o naszej ojczyźnie. Przedszkolaki wykonywały także piękne prace plastyczne: flagę, godło. Wykazały w ten sposób postawę patriotyczną oraz szacunek wobec naszej ojczyzny.

4 - 12 maj Akcja „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

Nasze przedszkole przystąpiło do akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Jest to projekt ekologiczny i edukacyjny, którego celem jest zachęcenie dzieci i środowiska lokalnego do promowania zachowań proekologicznych oraz ponoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

Dzieci Zbierają Elektrośmieci

5 maj Konkurs plastyczny pt. ,,Bliscy nieprzeciętni”

Dzieci z grup starszych wzięli udział w konkursie plastycznym pt. ,,Bliscy nieprzeciętni” organizowanym przez Wydawnictwo Literatura podczas akcji ,, Z książką na walizkach”. Na spotkaniu autorskim, Pan Paweł Wakuła wybierze 3 prace, które wezmą udział w wielkim finale.

9 maj Spotkanie ze strażakami

Dzieci z grupy "Wróbla Ćwirka" wybrali się z wizytą do strażaków. Była to nie tylko wspaniała zabawa, ale także cenna lekcja dla najmłodszych na temat bezpieczeństwa oraz pracy ochotników. Przedszkolaki mieli okazję zobaczyć, jak wygląda życie strażaka, jakie zadania wykonują oraz jak działają pojazdy ratunkowe. Druhowie z ogromnym zaangażowaniem przeprowadzili dla dzieci ciekawe i pouczające prezentacje, a także opowiedzieli o swoich doświadczeniach i wyzwaniach, jakie stają przed nimi podczas akcji ratowniczych. Wizyta w OSP była dla dzieci niesamowitą przygodą. Dziękujemy bardzo serdecznie pracownikom Ochotniczej Straży Pożarnej za poświęcony czas i bardzo pouczające spotkanie.

12 maj Spotkanie autorskie

Dzisiaj w naszych progach gościliśmy wyjątkowego gościa w ramach akcji "Z książką na walizkach". Gościem spotkania był Paweł Wakuła, autor książek dla dzieci, ilustrator, rysownik, z zawodu humorysta. W trakcie rozmowy z pisarzem poznaliśmy tajniki pisania książek oraz źródła inspiracji autora. Paweł Wakuła z wielkim entuzjazmem i dowcipem opowiadał nam o różnych wydarzeniach jednocześnie prezentując je na swoich rysunkach. Na koniec spotkania pisarz odpowiedział na pytania uczestników i cierpliwie podpisywał wszystkie ich książki jak również wybrał prace plastyczne, które powędrują na sobotni finał do Rawy Mazowieckiej. Należy podkreślić, że nasza placówka również otrzymała autograf oczywiście z rysunkiem pisarza.

Bardzo serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie Panu Pawłowi Wakule oraz Pani Dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej.

22 maj Spotkanie z magikiem

Nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość - iluzjonista. Magik zabrał nas do świata czarów i magii. Dzieci miały możliwość przeżyć coś niezwykłego, tym bardziej, że aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Wyprawa do tajemniczego świata dostarczyła dzieciom wiele satysfakcji, humoru i radości. Atmosfera była fantastyczna, wszyscy się świetnie bawili. Było cudownie i tajemniczo!

31 maj Dzień Dziecka

W środowe popołudnie teren za przedszkolem tętnił życiem. Już po raz kolejny zorganizowano tutaj festyn rodzinny z mnóstwem atrakcji. Celem imprezy było zachęcanie rodziców do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi, a także dostarczenie uczestnikom festynu wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju. Na pikniku integrowali się dzieci oraz rodzice. W tym roku uczestnicy festynu mogli skorzystać z urozmaiconego programu i wielu atrakcji, m.in. balonowe cudaki, warkoczyki, bransoletki, tatuaże, malowanie twarzy, kącik plastyczny oraz sensoryczny jak również bańki mydlane czy warsztaty z suchym lodem oraz slimy. Podczas pikniku odbył się pierwszy w historii placówki pokaz judo przygotowany przez UKS Yamori Judo. W tym dniu nasze przedszkole odwiedzili również strażacy oraz policjanci, który zaprezentowali swoje wozy a strażacy dodatkowo przygotowali dla dzieci pokaz udzielania pierwszej pomocy. Ponadto wszyscy mogli skorzystać z punktów gastronomicznych, które oferowały smakołyki: wyśmienitą kiełbaskę z grilla, zimne napoje, przepyszne ciasta i inne słodkości podarowane przez rodziców. Tegoroczny Festyn Rodzinny zakończył się w późnych godzinach popołudniowych. Jego sukces i świetną zabawę zawdzięczamy nauczycielom, personelowi, strażakom, policjantom, zespołowi judo oraz rodzicom, którzy pomagali w jego przygotowaniu. Dziękujemy wszystkim za ich trud i starania, wierząc, że za rok równie doskonale będziemy się bawić.